Częste kontrole, niejednoznaczne prawo, biurokracja

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych było postrzegane przez część pracodawców jako: generowanie sobie kłopotów, branie sobie kłopotu na głowę. Jako argumenty przeciwko takim decyzjom podawano: dodatkowe kontrole, prowadzenie dodatkowej księgowości, podejrzenia o nadużycia i wykorzystywanie osób niepełnosprawnych. W rejonach, gdzie na rynku pracy był nadmiar chętnych osób do pracy, decyzje o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych uważano za nieracjonalne.

Mówi się o otwartym rynku pracy dla niepełnosprawnych. A tymczasem pracodawcy nie chcą zatrudniać osób niepełnosprawnych, bo to się wiąże z podwójną księgowością wymaganą przez prawo. Aby otrzymywać pomoc z tytułu zatrudnienia osoby niepełnosprawnej trzeba wypełnić mnóstwo formalności i przez to przestaje się to opłacać (ZPCH, Skierniewice).

Warunki, jakie państwo stwarza pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne praktycznie wykluczają ich zatrudnienie efektywne, wykluczają praktycznie. Ja kilka razy rozmawiałem z dyrektor PUP, która zwracała się do nas, aby zatrudnić osoby niepełnosprawne, ale ja po przeanalizowaniu tego problemu doszedłem do wniosku, że jest to bez sensu. Ja wolę zatrudnić osobę pełnosprawną, zakład jest rozliczany przez rynek z zysku, a nie może stanowić formę opieki. Pracodawca nie może szkolić osób niepełnosprawnych, od tego jest państwo (pracodawca, powiat ostrowski).

Jak rozmawiam ze znajomymi pracodawcami na temat zatrudnienia naszych absolwentów to oni mi wprost mówią: Czyś ty zwariowała, ja będę musiał wypełniać stos papierów i na każdym kroku będę musiał udowadniać, że nie jestem oszustem zatrudniając te osoby. Ja nie chcę takich osób u siebie w firmie: to się wiąże z dodatkowymi obciążeniami, uciążliwymi kontrolami itd. (szkolnictwo, powiat limanowski).

Dodatkowym argumentem często przytaczanym była duża niepewność firm. Podkreślano, że rynek jest bardzo niestabilny i firmy muszą zmieniać profil produkcji. To powoduje, że nie są zainteresowane podpisywaniem umów z PFRON na rynku jest duża,,płynność ’’firm. Ibyć może ktoś by zatrudnił tę osobę niepełnosprawną dziś, potrzebuje osób na jakieś stanowisko. Ale on nie wie, co będzie za rok, czy nie będzie musiał zmienić profilu. I być może to zapotrzebowanie, które on ma dziś, które może nawet zgłosi do urzędu pracy, być może ono stanie się nieaktualne (pracodawca, Ruda Śląska).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *