Grupowa organizacja pracy i podział miejsca pracy

Grupowa organizacja pracy czy podział miejsca pracy nie były formami powszechnie znanymi, wzbudzały jednak przychylne reakcje jako formy korzystne w procesie aktywizacji zawodowej młodych osób niepełnosprawnych. Podkreślano, że grupowa organizacja pracy jest szczególnie korzystna dla osób z grup mających największe trudności ze znalezieniem pracy, na przykład z osób z niepełnosprawnością intelektualną czy chorobami psychicznymi i znacznym stopniem niepełnosprawności. Dla tych kategorii wsparcie grupy mogło stanowić ważny czynnik motywacyjny na przykład zajmowanie się ogrodem, są osoby, które potrafią grabić, które potrafią kosić, są osoby, które potrafią zamiatać […] i to byłoby fajne i korzystne. Jeśli jest grupa, to można też prowadzić terapię grupową, wsparcie grupowe w ramach pracy (pracodawca, Gdynia).

Także w podziale stanowiska pracy dostrzegano szanse na zatrudnienie większej liczby osób i lepsze dostosowanie obowiązków zawodowych do ich możliwości zdrowotnych osoba niepełnosprawna pracując gdziekolwiek czy w biurze czy poza nim nieraz nie może wykonać tej pracy nawet przez 7 godzin, natomiast cały etat podzielony na dwie osoby i tutaj pracodawca podejrzewam powinien tylko oznaczyć ile tego czasu pracy zostało zaangażowane, no będzie to cały etat dla pracodawcy, praca wykonana jednak podzielona między dwie osoby, które dadzą rady w danym momencie i w danym czasie pracować, nie jest to złe (samorząd, powiat strzyżowski).

Podkreślano, że formy te mogą mieć zastosowanie zarówno na chronionym, jak i otwartym rynku pracy. Zarzuty, jakie w stosunku do tych form przedstawiano to mniejsza atrakcyjność finansowa dla osób niepełnosprawnych. Nie umniejszały one jednak ich znaczenia, jako że były głównie kierowane do tych, którzy mieli szczególne trudności z utrzymaniem się na rynku pracy mamy podział miejsca pracy – mamy dwa etaty a jest pięć osób zatrudnionych. Jedna na 3/4, dwie na 1/2, dwie na 1/8. Dzięki temu zatrudniamy tyle osób, mimo, że 4 mogłyby pracować, każda na jednym. Jest to dobra forma szczególnie dla absolwentów albo osób, które zaczynają pracę w nowej branży […]. Dla już zaktywizowanej osoby forma nie będzie już zbyt atrakcyjna (NGO, powiat inowrocławski).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *