Kawiarenka internetowa dla niepełnosprawnych

Jednak nie tylko po stronie władz leży odpowiedzialność za brak działań na rzecz rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Także organizacje pozarządowe nie sąodpowiednio zintegrowane. Brakuje im platformy porozumienia i siły przebicia – każda z nich działa na własną rękę. Same osoby działające w sektorze pozarządowym dostrzegają ten problem i uważają, że współpraca jest konieczna, chociażby w zakresie wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Przykładem pomysłu związanego pośrednio z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, jest utworzenie przystosowanej do ich potrzeb kawiarenki internetowej. Ponieważ większość osób niepełnosprawnych w Ostrowi nie posiada w domu dostępu do komputera i Internetu, powstanie takiej kawiarenki stworzyłoby dla nich nowe możliwości poszukiwania pracy i rozwoju. Pomysł ten rozbija się jednak o brak odpowiednich możliwości lokalowych i finansowych.

W powiecie ostrowskim nie ma ani jednego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Warsztaty takie mająpowstać w kwietniu 2007 roku. Ich powstanie jest istotną potrzebą, która była artykułowana w wielu wywiadach. Podobnego rodzaju instytucją, skierowaną do dzieci i młodzieży, mógłby być Klub Terapeutyczny, w którym także partycypowaliby rodzice młodych osób niepełnosprawnych. Jednak w momencie przeprowadzenia badania, taki klub był jedynie dalekosiężnym pomysłem, który oczekiwał na realizację.

Wizję rozwiązań dotyczących samego rynku pracy osób niepełnosprawnych można podzielić na dwa działy. Pierwszy dotyczy zmian, które mogłyby zostać przeprowadzane lokalnie, w samym powiecie ostrowskim. Drugi to postulaty dotyczące polityki państwa wobec zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *