Korzyści finansowe

Korzyści finansowe dla pracodawcy związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych to podstawowy argument uzasadniający decyzje o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej. Przedsiębiorcy kalkulują, muszą mieć pewność, że na zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej nie stracą. Dla niektórych pracodawców istotnym argumentem przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych było uniknięcie płacenia składki na PFRON. Dla pracodawców ważne też były inne formy dofinansowania zatrudnienia osób niepełnosprawnych związane z tworzeniem i przystosowaniem miejsca pracy, refundacją części wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne. Respondenci podkreślali, że rozwiązania mogą być różne, ważne jest tyko, aby były postrzegane przez pracodawców jako dla nich korzystne.

Państwo musi dać motywację pracodawcom do zatrudniania młodych osób niepełnosprawnych, a jedyną motywacją są korzyści finansowe (pracodawca, powiat ełcki). Do nas w zasadzie nie zgłaszają się pracodawcy po dopłaty [do stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych], bo to po prostu im się nie opłaca. Też nie bardzo chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne bo – nie oszukujmy się – nie widzą w tym korzyści. Od 1 stycznia 2003 r. weszły zmiany w przepisach i od tej pory, mimo, że na początku mieliśmy jakieś wnioski o przystosowanie to one nie były realizowane. Jeden z wniosków przeszedł u nas, ale potem po zaopiniowaniu przez inny urząd uznano to jako modernizację i wniosek nie przeszedł. A w tym roku nie mieliśmy żadnego wniosku, w tamtym roku też żadnego. Nikt nie chce z tego korzystać mimo, że zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne dla pracodawców. Bo teraz możemy tylko zwrócić za przystosowanie, a nie za organizację całego stanowiska pracy (starostwo, powiat kraśnicki).

Prawda jest taka: pracodawca nie zrobi nic – chyba, że jest to facet, który ma naprawdę gołębie serce […] -jeżeli nie będzie mu się to opłacać, jeśli nie będzie mieć z tego powodu profitów (samorząd, Gdynia).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *