Nietypowe formy zatrudnienia – postawy ambiwalentne

Z wypowiedzi przedstawicieli instytucji wynikało, że w powiatach najczęściej stosowanym typem kontraktu zawieranego z osobami niepełnosprawnymi była umowa o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy, mimo, że istniało powszechne przekonanie, że najkorzystniejszym dla nich zawarciem stosunku pracy byłaby umowa o pracę na czas nieokreślony. Należy podkreślić, że umowy o pracę na czas określony nie traktowano jako elastycznej czy nietypowej formy zatrudnienia, chyba, że dotyczyła pracy w skróconym wymiarze czasu.

Wielu rozmówców nie wiedziało do końca czym jest elastyczny rynek pracy, ani jakie konsekwencje wiążą się z tego typu zatrudnieniem. Za elastyczne lub nietypowe formy zatrudnienia często uważano te, które nie mają charakteru pracowniczego, czyli nie są zawarte w oparciu o umowę o pracę. Inne formy niż etat uważano za powiązane z drobnymi oszustwami, kombinacjami i próbami wykorzystania pracownika. Sama idea elastycznych form zatrudnienia traktowana była z dużą nieufnością, na przykład jako forma krzywdzenia, wykorzystywania osób niepełnosprawnych.

Formy elastyczne? My nie chcemy krzywdzić tych ludzi. Formy pracownicze są najbardziej dla nich korzystne (ZPCH, Skierniewice). Nigdy tego nie stosowałem, bo to dla mnie jest śliskie. Bo ktoś tam kombinuje, że umowy zlecenie, o dzieło. Jest po prostu praca na pełny etat. Ja cenię sobie spokojny sen. Przychodzi kontrola – wszyscy mają umowę o pracę, na pełny etat i nie mają mi nic do zarzucenia. Moi znajomi mają sklepy i kombinują w ten sposób. Po co? To nie ma sensu. Ci ludzie i tak są już pokrzywdzeni przez los, nie można ich oszukiwać. Dla mnie elastyczne formy pracy to jest oszukiwanie (pracodawca, Ruda Śląska).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *