Obraz pracodawców z otwartego rynku pracy – ciąg dalszy

To, co łączyło wypowiedzi rozmówców z różnych środowisk lokalnych, głównie miejskich, to przekonanie, że jednak pracodawcy coraz chętniej zatrudniają młode osoby niepełnosprawne na otwartym rynku pracy. Jest to wynikiem coraz większej świadomości pracodawców o korzyściach wynikających z dofinansowań, ale i rezultatem dostrzegania potancjału zawodowego osób niepełnosprawnych: w Gdyni dociera do pracodawców już to, że może on skorzystać z różnych przywilejów (NGO, Gdynia). We wszystkich powiatach coraz częściej dostrzegano kwalifikacje zawodowe osób niepełnosprawnych: pracodawcy zwracają uwagę na przydatność i kwalifikacje osób, a nie na ich stan zdrowotny (szkolnictwo, powiat sokolski). Osoby niepełnosprawne znajdowały zatrudnienie, jeśli posiadały wysokie kwalifikacje zawodowe, były fachowcami. Na lokalnych rynkach pracy istniały takie zawody i branże, w których brakowało wykwalifikowanych pracowników, na przykład: stolarzy, ślusarzy, hydraulików i innych robotników w branży budowlanej: Na dzień dzisiejszy fachowca się łapie (szkolnictwo, powiat sokolski). Na problem braku fachowców zwracano uwagę nawet w powiatach o wysokim bezrobociu. Osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych były poszukiwane bez względu na swoją niepełnosprawność:

Mamy mnóstwo osób po prawie, po administracji, z wyższym wykształceniem, ale nam nie tacy ludzie są potrzebni, to jest zakład produkcyjny i 9 5% naszych pracowników, to pracownicy produkcyjni, my potrzebujemy ślusarzy, spawaczy […] dziś jest problem z fachowcami i gdyby to była osoba niepełnosprawna, ale fachowiec, nie widzę problemu zatrudnilibyśmy (pracodawca, powiat sokolski).

My chętnie przyjmowalibyśmy młode osoby niepełnosprawne do pracy. Na pewno na produkcję moglibyśmy przyjąć 20 osób, a do pracy w biurze około pięciu osób – warunek znajomość języka obcego (pracodawca, powiat limanowski).

Gdybyśmy mieli zatrudnić na przykład informatyka, który by miał problem z ręką czy nogą to przecież nie ma najmniejszego znaczenia, jeśli by był dobry w tym, co robi (pracodawca, powiat kraśnicki).

Przedstawione pozytywne tendencje dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych były widoczne, jednak w dalszym ciągu w upowszechnianiu zatrudnienia młodych osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy więcej dostrzegano barier niż dobrych praktyk. Wśród barier zatrudnienia na otwartym tynku pracy najczęściej wymieniano następujące kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *