Opinie o przyszłości chronionego rynku pracy

Odnośnie przyszłości chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych ścierafy się dwie opinie. Pierwsza, według której lepszym rozwiązaniem dla znacznej grupy osób niepełnosprawnych jest stworzenie specjalnych warunków, dzięki czemu czuliby się bardziej swobodni: pracowaliby tam w swoim gronie, spokojni, że nikt na nich dziwnie nie patrzy (starostwo, powiat sokolski). Uważano, że ZPCH powinny być utrzymane, bo zapewniają swoim pracownikom należyte warunki socjalno-medyczne, a przez system dofinansowań zachęcają do zatrudnienia: to wynika z tego, że mając status Zakładu Pracy Chronionej, mają dotacje i z tego powodu inaczej patrzą na pracowników (PCPR, Skierniewice).

Z drugiej strony wyraźnie były artykułowane poglądy mówiące o enklawach, „gettoizacji” osób niepełnosprawnych w Zakładach Pracy Chronionej, formułowane na przykład przez przedstawicieli organizacji pozarządowych. Istniała świadomość, że zamknięty rynek pracy niesie zagrożenie zamknięcia osób niepełnosprawnych w ich środowisku zamknięty rynek pracy nie ma racji bytu, nie można zamykać osób niepełnosprawnych […] trzeba walczyć ze stereotypami (PCPR, powiat sokolski).

Podkreślano, że zatrudnienie na chronionym rynku pracy uniemożliwia integrację osób niepełnosprawnych z osobami zdrowymi, a przecież integracja to polega nie na integrowaniu osób niepełnosprawnych ze sobą tylko tych ludzi ze środowiskiem ludzi zdrowych niepełnosprawni bardzo potrzebują zdrowych ludzi (NGO, powiat skarżyski).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *