Osoby zajmujące się aktywizacją osób niepełnosprawnych

Powiat złotoryjski rozpatrywany pod kątem aktywizacji młodych osób niepełnosprawnych jest miejscem szczególnym. Jego sukces w strategii rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych wynika przede wszystkim z nastawienia osób, które są zainteresowane tym problemem. Ich życzliwość, zaangażowanie i chęć niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym jest bardzo powszechna. Co więcej, środowisko to jest bardzo małe i zintegrowane – liderzy lokalni jednocześnie reprezentują powiat w strukturach samorządowych, czy na chronionym rynku pracy. Często również te same osoby reprezentują sektor społeczny. Dzięki tak ściśle współpracującej ze sobą sieci osób przepływ informacji i wiedza o tym, do kogo należy się skierować z danym problemem wpływa znacznie na efektywne ich rozwiązywanie.

Osoby zajmujące się aktywizacją osób niepełnosprawnych – liderzy lokalni – stworzyły również między sobą dobrą atmosferę współpracy, wspierają siebie przy rozwiązywaniu problemów. Okazuje się, że założenie, które przyjął powiat w 1999 roku – „Złotoryja powiat przyjazny osobom niepełnosprawnym” – i zadania, jakie w ramach tego założenia są realizowane, nieformalne kontakty i duży kapitał społeczny sprawia, że przekuwany jest na konkretne sformalizowane działania. Należy również zwrócić uwagę, że powiat zlotoryjski jest miejscem, gdzie liderzy lokalni starają się kierować młode osoby niepełnosprawne do pracy umysłowej, w której mogą się one rozwijać.

Powodzenie działania w tym zakresie potwierdzają raczej spójne opinie na temat poszczególnych instytucji zajmujących się aktywizacją osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj moi rozmówcy zdawali sobie sprawę, że osoby działające na tym polu robią wszystko co jest możliwe, aby pomóc.

Wydaje się zatem, że to czego brakuje w powiecie w zakresie aktywizacji osób niepełnosprawnych, to zaangażowanie rodziców w aktywizację osób niepełnosprawnych i lepszy przepływ informacji pomiędzy pracodawcami i przedstawicielami instytucji powiatowych. Obecnie pracuje się nad stworzeniem systemu, który diagnozowałby sytuację osób niepełnosprawnych w powiecie.

Powiat złotoryj ski ze względu na dynamikę rozwoju na pewno warto zbadać za kilka lat, bo w jego przypadku każdy rok to bardzo istotne zmiany w sytuacji osób niepełnosprawnych, szczególnie młodych. Wydaje się, że obrany kierunek i realizacja działań w sferze aktywizacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy w powiecie, w którym wskaźnik bezrobocia jest bardzo wysoki, to duży sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *