Powiat stargardzki – współpraca pomnaża siły

Powiat stargardzki jest jednym z największych, ze względu na powierzchnię, powiatów w Polsce (1519,59 km2). Obejmuje swoim zasięgiem 10 gmin, zamieszkiwanych przez blisko 120 tysięcy osób. Stolicą powiatu jest Stargard Szczeciński (70 tysięcy mieszkańców). Pozostałe miasta w powiecie to Chociwel, Dobrzany, Ińsko i Suchań. Siedzibami gmin wiejskich są ponadto Dolice, Kobylanka, Marianowo, Stara Dąbrowa i Stargard Szczeciński.

Powiat ma korzystne położenie geograficzne (niewielka odległość do miasta wojewódzkiego, bliskość miejsc pracy i granicy z Niemcami) i dobre połączenie komunikacyjne z większymi miastami. Mieszkańcy doceniają piękno terenów krajobrazowych i atrakcyjność otoczenia przyrodniczego (bliskość jeziora Miedwie, dużo terenów zielonych). Zabytkowy charakter Stargardu dodaje jeszcze atrakcyjności turystycznej okolicy.

W charakterystyce podstawowych problemów społecznych pierwsze miejsce zajmuje bezrobocie. Na przestrzeni ostatnich lat wskaźnik bezrobocia w gminach powiatu wynosił od kilkunastu (gmina miejska Stargard, gmina Kobylanka) do około 25% (Stara Dąbrowa, Ińsko). Na tle dużego bezrobocia tym trudniejsza jest sytuacja osób niepełnosprawnych. Wprawdzie niewiele z nich rejestruje się w urzędzie pracy (w ostatnich latach na ogół 100-200 osób), ale wielu z różnych powodów nigdy tam nie dociera.

Osoby niepełnosprawne mają silne oparcie w licznych organizacjach społecznych w mieście i na terenie powiatu. Stosunkowo najlepszą sytuację w zakresie rehabilitacji i zatrudnienia mają osoby niepełnosprawne intelektualnie. Warsztaty Terapii Zajęciowej i Zakłady Aktywności Zawodowej (ZAZ) dają wielu z nich szansę na rehabilitację i pracę. Część tych osób mieszka na wsi i tam pomaga na roli.

Niewiele jest natomiast Zakładów Pracy Chronionej (siedzibę na terenie powiatu mają tylko dwa takie zakłady). W kontaktach z pracodawcami z otwartego rynku pracy decydujące znaczenie ma indywidualna „siła przebicia”, umiejętności i wykształcenie samego kandydata do pracy. Wsparcie instytucjonalne dopiero się rodzi i daje nadzieję, że, w perspektywie kilku lat, bariery społeczne będą malały. Również zmiany na rynku pracy mogą spowodować, że pracodawcy szerzej niż dotychczas dostrzegą w niepełnosprawnych sprawnych pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *