Praca wolontariuszy

Uznanie wolontariatu jako drogi do zwiększenia aktywności zawodowej młodych osób niepełnosprawnych wśród przedstawicieli instytucji nie było powszechne. Podkreślano, że jest to pożyteczna działalność, umożliwiająca nabycie bardzo potrzebnych umiejętności społecznych i zawodowych, ale to praca bez pieniędzy. Dlatego mogą się w nią angażować tylko takie młode osoby niepełnosprawne, które mają jakieś stałe świadczenia pieniężne, na przykład rentę socjalną lub są na utrzymaniu rodziców. Wolontariat traktowany był też jako swoistego rodzaju moda: wolontariat jest formą, która jest teraz modna (samorząd, powiat inowrocławski). Najbardziej pochlebnie wypowiadali się o wolontariacie przedstawiciele organizacji pozarządowych wskazując, że: mógłby być szerzej realizowany (NGO, powiat inowrocławski). W wielu wypowiedziach podkreślano, że osoby niepełnosprawne muszą zarabiać na życie dlatego często nie godzą się na taką formę pracy:

Pieniądze są dla nich jednak największą motywacją (szkolnictwo, Ruda Śląska). Młode osoby niepełnosprawne nie wykazują zbytniego zainteresowania wolontariatem, może dlatego, że to oni są dowożeni wszędzie, potem nie wykazują takich chęci (NGO, Ruda Śląska).

Osoby niepełnosprawne podobnie jak pełnosprawne w Polsce nie aż tak masowo jak na zachodzie zwracają się ku wolontariatowi, że nie chcą nieodpłatnie pracować na czyjąś rzecz, ale dlatego, że swój wysiłek kumulują tam, gdzie jest szansa pozyskania źródeł utrzymania (samorząd, powiat stargardzki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *