Pracodawca zatrudnia coraz mniej pracowników

Młodzi ludzie chętnie chcieliby pracować w niepełnym wymiarze czasu pracy, ale my z kolei nie wykazujemy w tym względzie entuzjazmu. Zgłasza się do nas stosunkowo dużo młodych ludzi, ale proszą nas lub żądają abyśmy ich zatrudnili na jedną trzecią etatu albo dwie siódme itp. Jeśli my nie chcemy ich zatrudnić na część etatu to rezygnują ze starania się o pracę u nas. Oni nie chcą po prostu utracić renty socjalnej (pracodawca, powiat limanowski).

Pracodawca zatrudnia coraz mniej pracowników, a jest coraz więcej pracy i taka forma zatrudnienia niepełnego, na parę godzin dziennie – ktoś musiałby się zająć tym człowiekiem, pokazać mu, uczyć go, wdrażać – na to nie bardzo jest czas (pracodawca, powiat inowrocławski).

Opisana praktyka elastyczności instytucjonalnej wskazuje, że wprowadzane rozwiązania prawne muszą uwzględniać interes dwóch stron: osób niepełnosprawnych i pracodawców. Podkreślano, że jedynie jednostki państwowe czy samorządowe chętniej zatrudniały osoby niepełnosprawne na umowy na czas nieokreślony, natomiast pracodawcy prywatni zdecydowanie preferowali umowy na czas określony. Jest to zrozumiałe, ponieważ pracodawcy prywatni z otwartego rynku pracy, a także i ci, którzy mają status Zakładu Pracy Chronionej przede wszystkim kierują się racjonalnością ekonomiczną. Dlatego nie w narzucaniu typowego kontraktu pracowniczego (umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy) należy szukać uwarunkowań wzrostu zatrudnienia młodych osób niepełnosprawnych. Raczej w coraz większej ofercie form zatrudnienia lepiej dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i pracodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *