Reintegracja zawodowa młodzieży niepełnosprawnej

Nowe typy kontraktów nie były dobrze znane wśród pracodawców, przedstawicieli innych instytucji i wśród osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn ograniczonego ich stosowania. Brak wiedzy o nietypowych formach zatrudnienia i deklarowana niechęć w stosunku do wykorzystania ich na przykład we własnej firmie w skrajnych wypadkach wywoływała irytację w trakcie wywiadu:

Pan ciągle o tym samym. Trudno mi tak gdybać, ja po prostu nie wykorzystuję tego i u mnie pracuje się tradycyjnie. Takie zastanawianie się, czy to dobre czy nie dla niepełnosprawnych to jak wróżenie z fusówja jestem w tym słaby (pracodawca, Wrocław).

Zwracano uwagę, że nie wszystkie elastyczne i nietypowe formy zatrudnienia należy rozumieć jako szansę na reintegrację zawodową młodzieży niepełnosprawnej. Część z nich może: tworzyć kolejne dyskryminujące zjawisko (MOPS, powiat żarski), pogłębiając podział między dwoma odrębnymi kategoriami pracowników: „osobami zdrowymi” i „upośledzonymi”. Podkreślano także, że elastyczne formy zatrudnienia mogą być tylko półśrodkiem w rozwiązaniu problemu aktywizacji zawodowej młodych osób niepełnosprawnych. Mają ograniczone zastosowanie, na przykład praca na odległość jest dobrą formą dla osób sprawnych intelektualnie, wykształconych i mających trudności z samodzielnym poruszaniem się. Ponadto uważano, że elastyczne formy zatrudnienia nie zapewniają istotnego dla osób niepełnosprawnych poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji ja sam wolę tradycyjne umowy, bo tak, to może przyjść następny miesiąc i możesz nie mieć za co żyć [… ] dochodzą cały czas leki (kompetentny informator, powiat skarżyski).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *