Zalety Zakładów Pracy Chronionej – ciąg dalszy

Andex jest dobrym przykładem, gdzie przestrzegane są normy -jak jest 7 godzin, to jest siedem godzin, że dba się o pracownika, osłona socjalna jest tam dobra. Zresztą sam wygląd zakładu już świadczy o gospodarzu. Mówi się, że w innych zakładach pracuje się nie 7 ale 10 godzin. (samorząd, Skierniewice)

Brak Zakładów Pracy Chronionej oceniano jako ważny problem dla powiatu. Skazywało to część osób niepełnosprawnych na długotrwałe bezrobocie lub poszukiwanie pracy w sąsiednich powiatach. Najgorsza sytuacja była w powiatach ziemskich. Zdarzało się, że tego typu zakłady w powiecie istniały, natomiast pracownikom różnych instytucji brakowało na ten temat wiedzy:

Nie ma chronionego rynku pracy w powiecie. Nie ma żadnego Zakładu Pracy Chronionej. Są pracodawcy z otwartego rynku, ale my już nie wiemy czy dalej zatrudniają osoby niepełnosprawne, bo minęło pięć lat od ostatniego kupienia przez PCPR miejsca pracy. Ale było trochę zakładów, które wsparliśmy wieloma stanowiskami pracy. PCPR sfinansował około 20 stanowisk w dziewięciu zakładach pracy od początku swojego istnienia [czyli od 1999 roku] (PCPR, powiat skierniewicki).

Chronionego rynku pracy nie ma w powiecie, chyba, że chodzi też o te Warsztaty Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych umysłowo (starostwo, powiat sokolski). Tutaj bardzo ubogi jest rynek pracy w Kraśniku, alejeśli są młode osoby bez zobowiązań to mogą szukać pracy tu naokoło, w Lublinie na przykład (PCPR, powiat kraśnicki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *