Zatrudnienie osób o głębszym upośledzeniu
Pewnym pomysłem na polepszenie sytuacji osób niepełnosprawnych na skierniewickim rynku pracy jest promocja ich zatrudnienia w instytucjach publicznych. Do tej pory nie prowadzono takiej polityki kadrowej, która nastawiona byłaby na pozyskiwanie przez urzędy pracowników niepełnosprawnych. W instytucjach publicznych, w których takie osoby pracują, zatrudniano je najczęściej przed nabyciem niepełnosprawności. Z całą pewnością ich zatrudnienie nie było efektem świadomej polityki zatrudnienia skierowanej na osoby niepełnosprawne. Wyjątkiem w tej kwestii jest skierniewicka Komenda Miejska Policji, która partycypowała w programie „Osoby Niepełnosprawne w Służbie Publicznej”. Policja jednak nie jest organem administracji lokalnej, a stworzenie etatów dla niepełnosprawnych leżało w gestii Komendy Głównej Policji, nie można tego przykładu traktować w kategoriach lokalnych działań na rzecz aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych.
Kilka konkretnych recept na polepszenie sytuacji ogólnie na rynku pracy dają przedsiębiorcy. Postulatem jednego z nich jest szkolenie pracowników bezpośrednio w miejscu pracy, zamiast organizowania szkoleń przez PUP. Takie przygotowanie zawodowe może zaowocować zatrudnieniem w przedsiębiorstwie, w którym dana osoba jest szkolona. Szkolenia realizowane przez urząd pracy są tymczasem uważane za bezproduktywne. Zainteresowanie nimi jest nikłe, a część osób korzysta z nich wyłącznie po to, aby utrzymać status bezrobotnego. Innym pomysłem jest lepsze zgranie oferty edukacyjnej z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez rynek pracy. Niektórzy pracodawcy zwracali uwagę na brak pracowników, także niepełnosprawnych, z odpowiednimi kwalifikacjami, mimo istniejącego bezrobocia. Dotyczy to między innymi takich zawodów, jak cukiernik czy stolarz.
Sporym problemem, który czeka na rozwiązanie, jest kwestia zatrudnienia osób o głębszym upośledzeniu. Na terenie Skierniewic istnieją co prawda Warsztaty Terapii Zajęciowej, ale w zgodnej opinii zainteresowanych osób, to stanowczo za mało jak na potrzeby miasta i powiatu. Stowarzyszenie prowadzące WTZ planuje rozwinięcie ich i stworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej. Nawiązano współpracę ze szwajcarską organizacją pozarządową, a poprzedni prezydent miasta przychylnie patrzył na tę inicjatywę i obiecywał pomoc. W chwili obecnej w środowisku organizacji pozarządowych panuje niepewność związana ze zmianą układu rządzącego w mieście i brakiem jasnych deklaracji co do przyszłej współpracy ze strony nowych władz.
Być może najtrudniejszą barierą stojącą na przeszkodzie w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pozostaje bariera mentalna. Mimo, że stosunek do osób niepełnosprawnych zmienił się na plus w ciągu ostatnich kilkunastu lat, zdaniem respondentów wciąż daje się im odczuć niechęć lub niezrozumienie ze strony otoczenia.
Dodaj komentarz